Vietnámi szójaszósz prémium -cholimex

Vietnamese soy sauce premium -cholimex

Ár:
890 Ft
db

A termék adatai

Kiszerelés: 200 g
Bruttó egységár: 4 450 Ft/ kg

A termékről

 

Termékleírás

Halal minősítésű vietnámi szójaszósz (xi dau vagy nuoc tuong). Enyhén áttetsző, kicsit opálos sötét vörösesbarna, híg, folyékony ételízesítő és fűszer. Dominánsan sós, umamiban gazdag.

 

Mi a szójaszósz?

A szójaszósz, másképpen jiangyou egy több, mint 2000 éves, kínai eredetű ízesítő. Nemcsak a kínai konyhában számít alapvetőnek, hanem egész Kelet- és Délkelet-Ázsiában (Japán - shoyu, Korea - hansik/gaeryang ganjang, Vietnám - nuoc tuong, Tajvan, Thaiföld - sii-íu, Indonézia - kecap manis/asin, Malajzia - kicap, Szingapúr - kicap, Fülöp-szigetek - toyu, Burma, Hawaii - shoyu). Fontos hangsúlyozni, hogy országonként másképp készítik, és ennek megfelelően eltérő az íze, színe, sóssága, állaga. Így tehát a megfelelő szójaszósz kiválasztásánál mindig arra kell törekedni (ha lehet), hogy annak a konyhának a szójaszószát válasszuk, amelyhez a receptünk tartozik.

Többszázféle szójaszósz létezik, hiszen rengeteg tényezőtől függ, hogy milyen lesz a végtermék. Az, hogy a szójaszósz milyen eljárással készül, ez mennyi ideig tart, milyen gombakultúrát használnak, milyen arányban van jelen a víz, a só, a szója és a búza/más gabonaféle, milyen gabonafélét és milyen extra alapanyagokat adnak hozzá, mind-mind befolyásolja, hogy milyen lesz a szójaszósz.

A szójaszósz fermentálással vagy vegyi úton, hidrolízissel készül. Valamikor csak a hagyományos, természetes erjesztés létezett, napon érleléssel, ami egy hónapokig tartó folyamatot jelentett. Ma már különféle gyorsabb megoldásokat is alkalmaznak, melyek közel sem olyan minőségű végterméket eredményeznek, ilyen pl. a savas hidrolízissel készített, hidrolizált szójafehérje alapú, cukrozott, színezett, ízesített szójaszósz vagy a mesterségesen gyorsított erjesztésű, alacsony sótartalmú szilárd fermentálású szójaszósz (LSF). A legjobb minőségű szójaszószok ma is a természetes, hosszú erjesztésűek, amit a csomagoláson is jelölnek.

Nagyvonalakban minden fermentált szójaszósz készítésénél hasonló lépéseket követnek. A szójababot áztatják, megfőzik/gőzölik, a búzát/más gabonafélét megpirítják és összetörik. A gabona helyett gyakran lisztet használnak, főleg a kínai szójaszószok esetében. A szóját és gabonát/lisztet összekeverik, beoltják a megfelelő Aspergillus kultúrával és más mikroorganizmusokkal. Meleg, nedves, jól szellőző helyen tartják 1 - 7 napig, amíg a penészgomba átszövi a keveréket, és elkezdi a tápanyagok lebontását. A beoltott elegyhez sós felöntőlevet vagy durva sót adnak, és hagyják erjedni (30 nap - több hónap - több év). Minél hosszabban erjesztik, annál összetettebb, mélyebb lesz az ízvilága, akárcsak egy jó bor vagy balzsamecet esetében. A végén préselik és leszűrik, a szilárd anyagokat eltávolítják, a szójaszószt pedig pasztörizálják.

A fermentálás teljes átalakulást hoz minden szempontból, mind tápanyagösszetétel, szín, íz, illat tekintetében. A gombakultúrák és mikroorganizmusok lebontják az összetett tápanyagokat könnyen emészthető egyszerűekre, a fehérjéket szabad aminosavakra és peptidekre (umami íz), a zsírokat rövid szénláncú zsírsavakra, az összetett szénhidrátokat egyszerű cukrokra (édeskés íz). Bizonyos cukrok tejsavvá és alkohollá alakulnak. Ph értéke a savas irányba tolódik, és egy nem-enzimatikus barnulás (Maillard reakció) is lezajlik. Egyszerre lesz sós, édes, savanykás, umami ízű és kesernyés, bár ez utóbbi igazán nem érzékelhető, mert a többi íz elfedi.

A kész szójaszósz mérsékli/megszünteti a nyers halak/tenger gyümölcsei/húsok/belsőségek tipikus szagát; tartósítja a vele, benne készített alapanyagokat; kiemeli az édes ízeket; tompítja a túlzottan sós ízeket; más umami-gazdag alapanyaggal elegyítve növekszik az ízfokozó kvalitása.

 

Mi a vietnámi szójaszósz?

Bár egész Vietnám területén a halszósz számít az elsődleges ízesítőnek (70%), visszafogottabb mértékben ugyan, de a szójaszószt is használják (20%). A szójaszószt a kínaiak honosították meg a közel 1000 éves uralmuk alatt.

Közép- és Észak-Vietnámban használják gyakrabban, délen kevésbé, itt egyértelműen a halszószt részesítik előnyben. Néhány kivételtől eltekintve, jellemzően kínai eredetű vagy pedig kínai bevándorlók által kitalált ételeket ízesítenek vele, a vietnámi vegetáriánus konyha pedig a halszószt helyettesíti vele.

Háromféle szójaszószt készítenek: standard (néha a thanh vi felirat jelzi, vagy semmit nem írnak a termékre), avagy világos szójaszósz; dam dac vagy hao vi, ami egy sötét, sűrű, koncentrált szójaszósz; ízesítő szósz.

Ízben van egy minimális eltérés a világos és a sötét között, de a sűrűségük között nem túl sok. A világos nem olyan erőteljes ízű, ezért öntetnek jó, míg a sötét szójaszósz erősebb, így inkább mártogatók alapja szokott lenni, amit hígítanak és ízesítenek.

A vietnámi szójaszószokhoz általában a szójababot megpörkölik, ez adja részben a sötét színét, ill. a japán, kínai, koreai, indonéz stb. szójaszószoktól némileg eltérő ízét. Nagyon sok szójaszósz földimogyoróval készül, ez egy tipikusan vietnámi dolog.

 

Felhasználás

Általános szabály, hogy vietnámi ételekhez vietnámi szójaszószt érdemes használni. Ha helyettesítenünk kell, a kínai jöhet szóba.

Néhány kivételes esetet leszámítva (pl. a vietnámi eredetű banh hoi thit quay – ultravékony rizstészta sült hasaalja szalonnával) leggyakrabban kínai eredetű vietnámi ételek ízesítésére használják, vagy ezek mellé kínálják mártogatóként.

Egy-két példa erre (nem kimerítő a felsorolás!): mie tésztával (búzaliszt alapú, kínai stílusú tészta) készített ételek (pl. mi vit tiem – tésztás kacsaleves), ha cao (har gau – garnélával töltött tésztabatyu), hu tieu (sertéshússal és garnélával készített rizstésztaleves), com chien duong chau (Yangzhou sültrizs), bot chien (sült rizsliszt tészta tojással) vagy thit kho trung (hasaalja szalonna-főtt tojás alapú hosszan-lassan párolt étel). Chilikarikákkal fűszerezett szójaszószt kínálnak a zöldség- és rizsételeik mellé, amit tálálas után locsolnak az ételre.

A vietnámi vegetáriánus konyha a halszósz helyettesítésére használja. A nyugati stílusú tésztaételeket is szójaszósszal ízesítik.

 

Az összetevőkről

 

Összetétel

víz, só, szójabab 7%, földimogyoró, cukor, savanyítószer: E330; színezék: ammónia cukorszínezék; ízfokozók: E621, E627, E631; tartósítószer: E203; édesítőszer: aszpartám

 

Allergének

Szóját, földimogyorót tartalmaz. Nyomokban puhatestűeket, rákféléket, halat, búzát, szezámot tartalmazhat.

 

Tápanyag-összetétel 100 ml termékben

Átlagos tápérték 100 ml termékben
Energia: 41 kJ/10 kcal
Zsír: <0,5 g
- amelyből telített zsírsavak: <0,1 g
Szénhidrát: <0,5 g
- amelyből cukrok: <0,5 g
Fehérje: 2,2 g
Só: 12,2 g

 

Tárolás: Felbontás után tároljuk hűtőben.

Származási ország: Vietnám

 

Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a termékinformációk pontosak legyenek, azonban az élelmiszertermékek folyamatosan változnak, így az összetevők, a tápanyagértékek, a dietetikai és allergén összetevők is. Minden esetben olvassa el a terméken található címkét, és ne hagyatkozzon kizárólag azon információkra, amelyek a weboldalon találhatóak.
Ha bármilyen kérdése van, kérjük, hogy vegye fel a kapcsolatot az Ázsia Bt.-vel, vagy esetlegesen a termék gyártójával.
Annak ellenére, hogy a termékinformációk rendszeresen frissítésre kerülnek, az Ázsia Bt. nem vállal felelősséget semmilyen helytelen információért, amely azonban az Ön jogait semmilyen módon nem érinti.

Hasonló termékek

A kiválasztott termék a kosárba került!